Fókuszban a szemléletformálás! – Ismét Zöld Hét az egyetemen

Közzétéve:

Kategória:

Ismét Zöld Hetet szerveztek az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemen április 20–24. között. A rendezvény célja a fenntarthatóság, teremtés- és környezetvédelem témakörökben történő szemléletformálás volt.

A hagyományokhoz híven ismét Bringás reggelivel vette kezdetét a Zöld Hét az egyetemen április 20-án. A biciklivel érkezőket többek között főtt virslivel, töltött bundáskenyérrel és számos más finomsággal várták az Eszterházy téren.

Az esemény megnyitójának a Líceum aulája adott otthont, ahol Laskay Anna, a Tittel Pál Könyvtár szaktájékoztatója köszöntötte a résztvevőket, akik az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Gyakorló Általános Iskolájából és a Szent Imre Katolikus Általános Iskolából érkeztek az egyetemre.

Dr. Juhász Tibor, az egyetem tudományos rektorhelyettese David Brower környezetvédelmi aktivista szavait idézte: „A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön”, kiemelve ezzel a gyerekek szerepét a környezetvédelemben. „Sok zavaros információ terjed a témában, az igazi, valós információ csak a tudomány lehet” – tette hozzá a tudományos rektorhelyettes.

Őt követte az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Gyakorló Általános Iskolájának főigazgatója, Várkonyi Péter, aki elmondta: „A hivatásunk szerves része a klímatudatosság és a környezetvédelem támogatása, amit az év minden napján igyekszünk már kiskorban megtanítani.”

Végül a Szent Imre Katolikus Általános Iskola igazgatója, Valkó Viktor szólt a jelenlévőkhöz, aki a rendezvény figyelemfelkeltő szerepét hangsúlyozta. Elmondta: „Rengeteg szépség van körülöttünk, melyeket meg kell óvnunk.”

Az ünnepélyes megnyitót követően a jelenlévőket a Líceum udvarára invitálták, ahol egy pillanatra Tittel-zöldbe borult a tér egy közös flashmob erejéig.

A nap további részében az érdeklődők meghallgathatták Dr. Sütő László, az egyetem Természetföldrajzi és Geoinformatikai Tanszék egyetemi docensének Vannak vidékek című előadását, ahol többek között a túrajelzéseket és azok jelentését ismerhették meg a gyerekek.

Április 21-én a Líceum udvarán folytatódott a Zöld Hét, ahol a Tittel Pál Könyvtár munkatársai bögre-kaspó börzével, vászontáska-csereberével, valamint könyvcsere-akcióval készültek az odalátogatók számára. Az esemény számos növénykedvelőt vonzott, akik többek között kecskerágó-, aloe vera-, vitorlavirág- és korallvirághajtásokkal térhettek haza.

Szerdán a gyerekeké volt a főszerep. Az EKKE Gyakorló Általános Iskolájának Bartók téri épületébe érkezett a MOBIDIK Járgány, amely a Heves Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara LIFE-IP North Hu Trans projekt interaktív zöld busza, tele szemléletformáló játékokkal. Az alsó tagozatos diákok Kahoot-játékban mérhették össze tudásukat környezetvédelmi témákban, továbbá a szerencsekerék pörgetésével a gyerekek újabb kérdéseket kaptak a hulladéktárolás, az energiahatékonyság és a megújuló energia témakörökben. A helyes hulladékelhelyezést a gyerekek ki is próbálhatták.

A nap folytatásában a Zöld Hét rajzpályázatára érkezett pályamunkákat díjazták a Tittel Pál Könyvtárban. A felhívásra közel 150 alkotás érkezett az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Gyakorló Általános Iskolából és a Szent Imre Katolikus Általános Iskolából, melyeket évfolyamonként és iskolánként értékeltek.

Az eseményt Dr. Juhász Tibor, az egyetem tudományos rektorhelyettese nyitotta meg, aki visszaemlékezett arra, hogyan változott Eger a gyermekkorától mostanáig. Kiemelte a klímaváltozás hatásait, és buzdította a gyerekeket, hogy a Zöld Hét után is alkossanak, és munkáikkal hívják fel a figyelmet a környezet védelmére. A gyerekek jutalmait a Szénrégió Bizottság Titkárságának vezetője, Piskóti-Kovács Zsuzsa adta át. A díjazottokat fenntartható uzsonnacsomaggal és egy bükkábrányi kirándulással jutalmazták.

A szerda este a párhuzamosan futó Nemzetközi Hét és a Zöld Hét résztvevői gyűltek össze a Leányka Bisztróban, ahol megkóstolhatták az egyetem borait, és tesztelhették tudásukat a fenntarthatósági kocsmakvíz során.

A hét zárásaként csütörtökön a Zöld Héthez és a Nemzetközi héthez kapcsolódva szerveztek WORLD CAFÉ-t a Líceumban. Az eseményen kezdetén a Szénrégió Bizottság Titkárságának vezetője, Piskóti-Kovács Zsuzsa ismertette a jelenlévőkkel az egyetem teremtésvédelemhez kapcsolódó munkáját és célkitűzéseit, majd kezdetét vette a beszélgetés.

Az immár 5. alkalommal megrendezett Zöld Hét a fenntarthatóság, a teremtés- és környezetvédelem fontosságát a hét folyamán eljuttatta kicsikhez és nagyokhoz egyaránt, valamint a fontos üzenetet külföldi hallgatóink és vendégeink számára is elérhetővé tette.

Forrás: uni-eszterhazy.hu

Fotó: Váradi Alex, Balla Bence, Nagy Adri, Szántó György

Videó: Líceum TV

Bejegyzés megosztása