2024. november 26-án Budapesten került megrendezésre „Az MVM Mátra Energia Zrt. átalakítása és az igazságos átmenet” című nemzetközi konferencia. A rendezvény célja, hogy a szakszervezetek, a kormányzat és a munkáltatók képviselői párbeszédet folytassanak az igazságos átmenet megvalósításáról, megosztva egymással elképzeléseiket, tapasztalataikat és elvárásaikat a szénalapú energiatermelés kivezetése és az energiagazdaság átalakítása kapcsán. A konferencia résztvevői között voltak hazai és nemzetközi szakértők, szakszervezeti képviselők, valamint a fenntartható energiagazdálkodásban érintett vezetők és kutatók.
A program a Dr. Szilágyi József, az EVDSZ elnökének megnyitójával indult. A résztvevők betekintést nyerhettek az energetikai átmenet aktuális kihívásaiba, és konkrét projektek részleteit ismerhették meg, többek között nemzetközi és hazai előadók prezentációin keresztül.
Corinna Zierold, az industriAll Europe igazságos átmenet koordinációjának vezetője online előadásában rámutatott, hogy az Európai Unió Just Transition Mechanizmusa jelentős forrásokat biztosít a szén- és szén-dioxid-intenzív régiók számára, az átfogó jogi keretrendszer azonban hiányzik. A közép-kelet-európai régióban a dekarbonizáció üteme gyorsul, de a strukturális problémák, mint például az alacsony ipari modernizáció és az innovációs kapacitás hiánya továbbra is fennállnak.
Dr. Derekas Barnabás ismertette a LIFE-IP North-HU-Trans projekt célkitűzéseit és megvalósításának eddigi eredményeit. Az időtartam 2020. szeptember 1-től 2029. október 31-ig tart, az összköltségvetése pedig 14,878 millió euró. A projekt keretében a Szénrégió Bizottság 2021-ben alakult meg, amely Magyarország első állandó egyeztető fóruma a szénátmenet kérdéseivel kapcsolatban. A projekt fő tevékenységei közé tartozik a környezeti hatások felmérése, különös tekintettel a levegőminőségre, a geológiai kockázatokra, valamint a bányászati tevékenységek által érintett élőhelyek és ökoszisztémák állapotára.
A MVM Mátra Energia Zrt. zöld átállása: A „Mátrai Erőmű helyzete és jövője” című előadásban Vécsi György, az MVM Mátra Energia Zrt. vezérigazgatója ismertette a vállalat jelenlegi állapotát, a zöld átállás terveit és a lignitalapú energia jövőjét Magyarországon. Az előadás átfogó képet nyújtott a MVM Mátra Energia Zrt. átalakulásának technológiai, gazdasági és környezeti aspektusairól, valamint a munkavállalók jövőbeli foglalkoztatásának stratégiáiról. Vécsi György hangsúlyozta a fenntartható energiaellátás biztosításának és a modern technológiák bevezetésének jelentőségét a régió fejlődésében.
Munkaügyi kapcsolatok és szociális párbeszéd: A REJEnerAXion kutatási projekt eredményeit és ajánlásait Bors Pavol, a CELSI tudományos kutatója ismertette. A REJEnerAXion projekt célja a munkaügyi kapcsolatok és a szociális párbeszéd szerepének elemzése és megerősítése az energiaiparban, különös tekintettel a dekarbonizáció és a zöld átmenet által támasztott kihívásokra.
Ezt követően az erőmű és a bányaüzemek szakszervezeti képviselői – Medveczki Zsolt (MEVISZ) és Telekes Gábor (BDSZ) – tájékoztatást nyújtottak a szakszervezetek helyi tapasztalatairól.
START program: Rabi Ferenc, a BDSZ korábbi elnökének előadása során bemutatásra kerültek a Heves vármegyei igazságos átmenet kapcsán elvégzett kutatások, a program főbb eredményei és a jövőbeli lehetőségek, amelyek a régió gazdasági és társadalmi átalakulását támogatják. A START program, amely az EU technikai segítségnyújtási kezdeményezésének része, a Heves vármegyei szénrégiók igazságos átmenetének támogatását célozta.
Csehországi tapasztalatok: Martin Picmaus a csehországi átmenet tapasztalatait osztotta meg, kiemelve az oktatás, a szakmai egyeztetések és a regionális problémák kezelésének fontosságát.
A konferencia zárásaként Dr. Szilágyi József összegezte az elhangzott előadások tanulságait és kiemelte a szociális párbeszéd fontosságát az igazságos átmenet minden szintjén.
Hírt küldte: Ravasz Pálma, kommunikációs munkatárs, EVDSZ
Fotó: www.vd.hu